Więcej informacji
MS polimer to wysoce elastyczny, jednokomponentowy klejo-uszczelniacz wyprodukowany na bazie modyfikowanego silikonu, utwardzający się pod wpływem wilgoci z powietrza.
ZASTOSOWANIA
- do montażu forniru kamiennego
- klejenie i uszczelnianie karoserii, (samochody, pojazdy specjalne, autobusy, przyczepy kempingowe); uszczelnianie i klejenie elementów paneli nadwozia autobusów i samochodów, ciężkiego transportu (w tym kolejowego): uszczelnianie i klejenie przy produkcji kontenerów i w przemyśle automotive
- uszczelnianie blach, dachówek i innych materiałów dekarskich; uszczelnianie spoin dylatacyjnych na tarasach i balkonach
- klejenia listew, paneli, płyt z tworzyw sztucznych, glazury, terakoty, elementów z tworzyw sztucznych, drewna, metali i blach metalowych do wszystkich typów powierzchni w budownictwie, takich jak cegła, beton, gips, tynki; drobne naprawy w domu
ZALETY
- wolny od izocyjanianów, silikonów i rozpuszczalników
- dobra przyczepność do wilgotnych powierzchni
- dobra przyczepność do szerokiej gamy materiałów budowlanych
- nie potrzebuje primera przy większości powierzchni malowalny (możliwość malowania nieutwardzonego uszczelniacza)
- neutralny, nie powoduje korozji metali, może być stosowany na powierzchniach zasadowych
- właściwości uszczelniające i klejące można stosować na zewnątrz i wewnątrz bezwonny i neutralny chemicznie
- wysoka odporność chemiczna
WARUNKI APLIKACJI
- Temperatura aplikacji [°C ] +5 - +40
- Temperatura podłoża [°C ] +5 - +40
- Temperatura opakowania [°C ] +0 - +25
SPOSÓB UŻYCIA
1. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
- Łączone powierzchnie powinny być czyste (nie oszronione), wolne od kurzu, rdzy, luźnych kawałków starego uszczelniacza, bez smarów, olejów i farb oraz innych zanieczyszczeń obniżajacych przyczepność szczeliwa.
- Powierzchnie odtłuszczać najlepiej przy pomocy acetonu lub etanolu (szkło, glazura, metale) albo detergentu (tworzywa sztuczne).
- W celu uniknięcia zabrudzenia okolic szczeliny oraz utrzymania równej linii stosować taśmy samoprzylepne, które należy usunąć natychmiast po zakończeniu obróbki szczeliwa.
- Uszczelniacz nie wymaga stosowania podkładu na większości podłoży, jednak na niektórych specyficznych powierzchniach może być konieczne jego zastosowanie dla polepszenia przyczepności.
- Szerokość złącza należy przyjąć taką, aby była w stanie przenosić ruch w zakresie obliczonym dla danego uszczelniacza (przystosowanie do ruchu).
- Minimalna szerokość spoiny to 6 mm a maksymalna 25 mm. Spoina powinna być tak zaprojektowana, aby stosunek głębokości do szerokości był 2:1 (np. szerokość 12 mm a głębokość 6 mm).
- W przypadku głębokich spoin oraz tam gdzie jest to konieczne zastosować elastyczne wypełnienie stałe (np. sznur dylatacyjny).
- W złączach ruchomych należy unikać trójstronnego przylegania szczeliwa do powierzchni, gdyż może to doprowadzić do jego uszkodzenia. W tym celu, jeżeli głębokość szczeliny nie pozwala na wprowadzenie pianki poliuretanowej, należy użyć taśmy dylatacyjnej lub sznura dylatacyjnego. Wprowadzenie pianki lub taśmy powoduje dwustronne przyleganie szczeliwa i umożliwia prawidłową pracę razem ze złączem.
- Jeśli połączenia są zbyt płytkie, aby użyć sznura dylatacyjnego, zaleca się użycie klejącej taśmy polietylenowej. Działa jak sznur dylatacyjny zapobiegając trójstronnemu przyleganiu.
2. PRZYGOTOWANIE PRODUKTU
- Przed rozpoczęciem aplikacji produkt powinien być kondycjonowany w temp. pokojowej.
3. APLIKACJA
- Przed użyciem obciąć końcówkę kartusza pozostawiając część gwintu do wkręcania dyszy wylotowej (aplikatora). Dyszę wylotową obciąć pod kątem ostrym 45 stopni na szerokość spoiny.
- Przed użyciem obciąć końcówkę folii. Dyszę wylotową obciąć pod kątem ostrym 45 stopni na szerokość spoiny.
- Uszczelniacz wycisnąć za pomocą wyciskaczy mechanicznych lub pneumatycznych.
- Obróbki dokonać w czasie obrabialności podanej w tabeli z danymi technicznymi.
- Spoiny należy wygładzić kostką do rozprowadzania uszczelniacza lub szpachelką
- Usuń taśmę maskującą zanim utworzy się naskórek.
- Spoinę pozostawić do całkowitego utwardzenia.
4. PRACE PO ZAKOŃCZENIU APLIKACJI
- Nieutwardzony uszczelniacz z rąk, narzędzi i zabrudzonych powierzchni należy usunąć ręcznikiem papierowym.
- Po utwardzeniu uszczelniacz z rąk należy usunąć wodą z mydłem, a z narzędzi w sposób mechaniczny.
- NIE MYĆ RĄK ROZPUSZCZALNIKAMI ORGANICZNYMI.
5. OGRANICZENIA / UWAGI
- Uszczelniacza nie należy stosować na powierzchniach bitumicznych, podłożach na bazie naturalnego kauczuku, chloroprenowych lub na materiałach budowlanych, które mogą wydzielać oleje, plastyfikatory lub rozpuszczalniki.
- Uszczelniacz nie jest przeznaczony do uszczelniania złączy z kamienia naturalnego, np. granitu, piaskowca, marmuru itp.
- Przy planowaniu spoiny należy uwzględnić możliwość niewielkiego przebarwienia uszczelniacza na niektórych podłożach oraz pod wpływem warunków atmosferycznych.
- Nie stosować uszczelniacza w całkowicie zamkniętych przestrzeniach, ponieważ do jego utwardzenia niezbędna jest wilgoć z powietrza.
- Nie malować farbami na bazie żywic alkidowych.
- Uszczelniacz nie jest zalecany do złączy znajdujących się stale pod wodą, ponieważ mogą w nim wystąpić zmiany fizyczne.
- Nie nadaje się do klejenia akwariów i terrariów. Uszczelniacz nie jest przeznaczony do szklenia strukturalnego.
- Uszczelniacz nie jest przeznaczony zarówno do kontaktu z żywnością, jak i do zastosowań medycznych. Produkt nie był badany ani przedkładany do testów dopuszczających zastosowania medyczne i farmaceutyczne.
- Nie stosować do PP, PE – brak przyczepności.
- Przed malowaniem zaleca się przeprowadzenie próbnego testu, szczególnie w przypadku farb rozpuszczalnikowych.
TRANSPORT / PRZECHOWYWANIE
Przechowywać do 12 miesięcy w oryginalnym opakowaniu w suchym miejscu, zabezpieczając przed mrozem i przegrzaniem, w temperaturze od +0 °C do +25 °C.