belka rustykalna

Zastosowanie belek rustykalnych w aranżacji wnętrz

Jedną z podstawowych zasad urządzania wnętrz mieszkalnych, jest dopasowanie rozwiązań do preferencji estetycznych osób, które będą w nich przebywać. Pozwala to stworzyć przestrzeń sprzyjającą codziennemu relaksowi. Od lat widoczny jest przy tym trend związany z powrotem do zastosowania naturalnych materiałów wykończeniowych, takich jak drewno, w formach np. odsłoniętych belek stropowych. Ze względu na wysokie ceny, a także charakterystykę tego rozwiązania, wiele osób nie może pozwolić sobie na jego użycie. W takiej sytuacji najlepszym wyborem jest sięgnięcie po zamienniki, takie jak belki rustykalne.

Jak wykorzystać belki poliuretanowe we wnętrzu?

belka rustykalna

Urządzając dom i mieszkanie, wiele osób szuka oryginalnych rozwiązań, pomagających nadać wnętrzom atmosferę, dzięki której mieszkańcy będą czuć się dobrze we wnętrzach. Drewno jest przy tym bardzo popularnym i uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym m.in. w formie odsłoniętych elementów konstrukcyjnych. Jednak ze względu na czynniki finansowe, a także problemy związane z umiejscowieniem czy technologiami budowlanymi zastosowanymi przy powstawaniu budynku, jego użycie nie zawsze jest możliwe. Belki rustykalne są idealną alternatywą dla wszystkich osób, które szukają połączenia walorów estetycznych drewna, z właściwościami poliuretanu.

Ten typ elementów można montować zarówno na sufitach, jak i ścianach. W przypadku tych pierwszych będą one imitować tradycyjne belki stropowe, nawet w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach. Na ścianach pozwolą natomiast uzyskać np. efekt konstrukcji szkieletowej. Oba rozwiązania doskonale współgrają z wieloma stylistykami stosowanymi przez projektantów wnętrz. Co ważne, w zależności od pomieszczenia, sprawdzą się one doskonale w roli pojedynczego akcentu dekoracyjnego, a także w kompozycji składającej się z wielu belek rustykalnych. Dzięki swojej konstrukcji doskonale zastępują przy tym tradycyjne maskownice. Za ich pomocą można więc ukryć nieestetyczne przewody do systemów oświetleniowych czy nagłośnienia.

Rodzaje belek imitujących drewno

belki imitujące drewno

Decydując się na belki rustykalne, należy również podjąć wybór dotyczący tego, jakie warianty sprawdzą się najlepiej. Kluczową kwestią jest przy tym ich rozmiar. Ten powinien być dobierany na podstawie wymiarów pomieszczenia, w jakim się znajdą, a także koncepcji stylistycznej. Należy przy tym zaznaczyć, że można zamówić tego rodzaju elementy w wersji o długości nawet 4 metrów. Tym samym łatwo dopasować je zarówno do niewielkich przestrzeni mieszkalnych, jak i np. przestronnych obiektów publicznych – restauracji, barów itp. Ponadto zróżnicowane przekroje sprawiają, że zakupić można produkty imitujące grube belki stropowe i konstrukcyjne, jak też modele wyglądem zbliżone do desek.

Poliuretanowe elementy dostępne są w wielu kolorach. Będą się więc świetnie prezentować w połączeniu z pozostałymi elementami wyposażenia, np. meblami wykonanymi z konkretnej odmiany drewna. Dobierając uniwersalne barwy, takie jak naturalne brązy i biel bez większych problemów można uzyskać ponadczasowy rezultat, który doskonale sprawdzi się w połączeniu także z nowoczesną aranżacją. Warianty sprzedawanych belek rustykalnych różnią się również ukształtowaniem powierzchni, na której widoczne jest słojowanie.

Zalety wyboru tego elementów tego typu

sufit z belkami

Korzyści płynących z zakupu ozdobnych belek rustykalnych jest wiele. W przeciwieństwie do drewna nie są tak podatne na zmiany cen w zależności od wahań rynkowych. Różnorodność modeli i łatwy montaż gwarantują ponadto możliwość dopasowania ich do dowolnego wnętrza i sprawnej wymiany w razie uszkodzenia lub chęci odświeżenia aranżacji. Wygląd, który doskonale imituje drewno – zarówno ukształtowaniem powierzchni, jak i widocznymi słojami – sprawia, że nie tylko nie będą odróżniać się od innych elementów wyposażenia, ale też nadadzą charakteru całemu wystrojowi.

Ponadto poliuretan wykorzystany do produkcji jest o wiele lżejszy od naturalnych materiałów. Oznacza to, że elementy można stosować bez obaw o zbyt duże obciążenia konstrukcyjne. Tworzywo to posiada również zerowy potencjał niszczenia ozonu, co jest bardzo istotne z perspektywy zrównoważonego budownictwa. Jednocześnie w przypadku kontaktu z ogniem poliuretanowe belki rustykalne nie stanowią zagrożenia, ponieważ samoczynnie gasną. Posiadają również wymagane certyfikaty, które poświadczają możliwość stosowania ich w budownictwie.