Kategorie
Zgrubiała tkanka drzewna — czyli korek — jest szeroko wykorzystywana nie tylko do produkcji tablic korkowych. Materiał ten występuje w różnych postaciach i znajduje zastosowanie w budownictwie czy aranżacji wnętrz. W tym celu najczęściej wykorzystuje się specjalny korek ekspandowany. W niniejszym artykule przedstawimy zalety tego materiału oraz jego zastosowanie.
W trakcie budowy domu warto zadbać o prawidłową izolację. Źle dobrany lub nieprawidłowo zamontowany materiał termoizolacyjny może przełożyć się na komfort domowników szczególnie w okresie zimowym. Korek fasadowy — czyli ekspandowany — doskonale sprawdza się jako materiał wykończeniowy elewacji. Dlaczego? Ponieważ jest niezwykle trwały i bardzo wolno ulega procesom niszczejącym nawet bez impregnacji. Odznacza się niską przepuszczalnością gazów i cieczy. W porównaniu do innych, popularnych materiałów termoizolacyjnych, korek ekspandowany na ścianę elewacji jest cięższy. Można pomyśleć, że to jedna z wad tego materiału. Otóż nie! Dzięki większej gęstości zmniejsza się przepuszczalność ciepła. Płyty z korka fasadowego skutecznie je zatrzymują, co zapobiega szybkiemu wychładzaniu czy nagrzewaniu się budynku.
Oprócz cech termoizolacyjnych korek odznacza się również właściwościami wygłuszającymi. Doskonale sprawdzi się w salkach muzycznych czy pokojach do badania słuchu. Płyty z ekspandowanego korka na ścianę zapewniają bardzo dobrą izolację akustyczną. Zmniejszają hałas o około 60 db poprzez skuteczne pochłanianie fal dźwiękowych. Płyty korkowe — zarówno te z przeznaczeniem na zewnątrz, jak i wewnątrz — eliminują drgania powstałe w wyniku dużego natężenia ruchu lub pracy maszyn przemysłowych. Dzięki takim właściwościom zmniejsza się ryzyko występowania pęknięć i szczelin na sufitach lub ścianach. Jak gruby powinien być materiał, aby zapewnić prawidłową izolację? Korek ekspandowany minimalnie powinien mieć od 10 mm do 20 mm, jednak jako optymalną grubość uznaje się 30-40 mm.
Jedną z nadrzędnych cech korka fasadowego jest ekologiczność. Pomimo niezwykłej trwałości, z powodzeniem można poddać go recyklingowi. Uznaje się, że korek ekspandowany jest najbezpieczniejszym materiałem izolacyjnym — w końcu to materiał drewnopochodny. Dlatego w przypadku spalania, proces ten zachodzi bardzo wolno bez emisji szkodliwych substancji. Korek ekspandowany dzięki swoim właściwościom zyskał uznanie wielu inwestorów zajmujących się budową ekologicznych i naturalnych obiektów. Z pewnością wraz z upływem czasu chętniej będzie wykorzystywany w tradycyjnym budownictwie.