Black Line fornir kamienny samoprzylepny 122x61 cm

Fornir BL

Nowy produkt

cena za 1 szt.

wymiar płytki: 122x61 cm, grubość 2-3 mm

Więcej szczegółów

149,99 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

Fornir kamienny to produkt naturalny, wykorzystywany jako okładzina wewnętrzna lub zewnętrzna i można stosować na elewacje budynków.

Fornir do złudzenia przypomina naturalną płytę kamienną, jest lekki a jednocześnie wytrzymały i elastyczny

Fornir kamienny: czym jest, gdzie się go stosuje?

Podstawowym surowcem używanym do produkcji arkuszy forniru kamiennego jest łupek naturalny. Jest to zewnętrzna warstwa okładziny, która zerwana jest bezpośrednio z przedniej warstwy płyty kamiennej. Kolejną warstwą jest klej, zespalający łupek z włóknem szklanym, które z kolei jest przytwierdzone do podkładu. Całość takiego czterowarstwowego arkusza ma grubość zaledwie 2-3 mm, przypominając pod tym względem technicznym lepszej klasy tapetę a wizualnie grubą płytę kamienia naturalnego.

Fornir kamienny ma szerokie zastosowanie wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Ponieważ jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, dobrze znosi kontakt z wilgocią, a w dodatku jest niezwykle elastyczny, oferuje niemal nieograniczone możliwości aranżacji. W domach i mieszkaniach stosowany jest głównie jako okładzina ścian.  Fornir kamienny może zastąpić tapetę bądź stanowić dodatkowy element dekoracyjny, zdobiąc np. wybraną ścianę w salonie, łazience czy sypialni. Z oczywistych względów (grubość materiału) nie stosuje się forniru kamiennego na podłogach.

Wewnątrz budynków fornir kamienny sprawdza się również jako materiał wykończeniowy drzwi i mebli czy okładzina kominków. Natomiast na zewnątrz fornir wykorzystywany jest do wykończenia elewacji czy elementów małej architektury. Ze względu na swoją odporność doskonale spisuje się w warunkach charakterystycznych dla umiarkowanego klimatu.

W czym fornir kamienny jest lepszy od tradycyjnej płyty?

Przewaga forniru kamiennego nad naturalną płytą tkwi w kilku czynnikach.

Po pierwsze, fornir kamienny jest tańszy, a więc i bardziej dostępny nawet dla mniej zasobnych portfeli.

Po drugie, arkusze forniru kamiennego mogą mieć bardzo duże rozmiary, sięgające nawet 122 x 305 cm. Pozwala to na uzyskanie efektu nieosiągalnego przy pomocy standardowych płytek kamiennych.

Po trzecie, ze względu na to, że arkusze są niezwykle cienkie, tego rodzaju okładzina doskonale nada się do pomieszczeń o ograniczonej powierzchni, gdzie liczy się każdy cm³.

Fornir kamienny daje zwykle efekt surowej skały, tak pożądany we wnętrzach zaaranżowanych w stylach skandynawskim, loftowym, industrialnym czy glamour.

Istnieje jednak szczególna odmiana tego materiału, która daje spektakularny efekt, nieporównywalny z żadną inną okładziną. Chodzi oczywiście o fornir transparentny, który może zostać podświetlony, tworząc we wnętrzu jedyną w swoim rodzaju dekorację. Tego typu element aranżacyjny rewelacyjnie sprawdzi się w łazience lub salonie, łącząc w sobie aspekt dekoracyjny z walorami użytkowymi.

Fornir kamienny – zalety

Do najważniejszych zalet forniru kamiennego bez wątpienia trzeba zaliczyć:

 • Duże formaty – fornir kamienny dostępny jest w arkuszach 122×61 / 122×244 / 122×280 oraz 122×305 cm, to jest 3,721 m2 w jednym arkuszu !
 • Łatwy w transporcie – nawet największe arkusze o powierzchni prawie 4m2 może dostarczyć kurier w kartonie pod Twoje drzwi
 • Cena – stosunek ceny do jakości – użytkownik może zyskać w swojej nieruchomości wykończenie klasy premium, jednocześnie nie wydając na nie fortuny
 • Elastyczny – lekkość i elastyczność – materiał dzięki swoim właściwościom jest niezwykle łatwy w transporcie i bezproblemowy w montażu
 • Szeroka oferta kolorystyczna – uniwersalne wzornictwo – fornir kamienny pasuje do wielu nurtów aranżacyjnych, przez co łatwo jest go dopasować do danego wnętrza
 • Ponadczasowość – fornir kamienny zdecydowanie jest jednym z tych materiałów, które zawsze są aktualne. Dzieje się tak dlatego, że okładzina ta bardzo wdzięcznie odwzorowuje naturalny kamień o neutralnym charakterze
 • Na elewacje – ponadprzeciętna wytrzymałość – fornir to materiał mrozoodporny, który dobrze znosi kontakt z wilgotnym środowiskiem, a także ekspozycję na promienie słoneczne. Jest to rozsądny wybór dla osób, które oczekują, że zamontowana okładzina będzie pięknie się prezentować nawet po latach eksploatacji
 • Łatwość czyszczenia – w odróżnieniu od zwykłej tapety, fornir kamienny można bez trudu utrzymać w czystości, zatem jest chętnie wybierany jako okładzina ścienna do intensywnie eksploatowanych pomieszczeń.

Montaż forniru kamiennego

Montaż forniru kamiennego to czynność dość prosta i każda osoba o podstawowych umiejętnościach majsterkowicza powinna sobie z nią poradzić.

 • Dobór arkuszy forniru: Wybierz odpowiedni model kamiennego forniru. Każdy arkusz może się od siebie różnić – pamiętaj, że jest to kamień naturalny i tak jak w naturalnym środowisku, jego struktura jest bardzo zróżnicowana i unikatowa. 
 • Wykonanie pomiarów: Używając metra zmierz szerokość i długość elementu, na którym użyjesz forniru kamiennego. Od uzyskanego wyniku wyrażonego w m2 odejmij wszystkie otwory, jakie zostaną wycięte w arkuszu. Końcowy wynik to ilość m2 forniru jakie musisz zakupić. 
 • Przygotuj niezbędne narzędzia: nożyce do blachy lub szlifierka kątowa, poziomica, papier ścierny, paca zębata 3mm, wałek malarski, grunt do ściany, klej do forniru (jeśli nie jest samoprzylepny), impregnat
 • Sprawdzenie i przygotowanie arkuszy: 
  1. Skontroluj przed rozpoczęciem montażu czy arkusze są równe i wolne od wad.
  2. Przypasuj arkusze do wybranej powierzchni. Możesz je ponumerować.
  3. Duże arkusze rozłóż co najmniej 24 godziny przed montażem. Rozetnij taśmy i pozwól aby same w swoim tempie się rozprostowały. Fornir idealnie się rozprostuje jeżeli będzie w ciepłym miejscu, na ogrzewaniu podłogowym lub użyje się np. opalarki, suszarki czy też wystawi na słońce, aby jego temperatura wynosiła 10-35 stopni.
  4. Nigdy nie prostuj arkuszy na siłę!
 • Klejenie: 
  • Montaż małego arkusza: rozprowadź klej po całości forniru pacą zębatą 3mm. Następnie dociśnij arkusz od środka w kierunku brzegów.
  • Montaż dużego arkusza: najwygodniej będzie rozprowadzić klej na wcześniej przygotowaną ścianę pacą zębatą 3mm, następnie dociśnij arkusz używając wałka zaczynając od środka arkusza.
  • Uważaj aby powietrze nie dostało się pod fornir. Po kilku minutach dociśnij arkusz ponownie.
  • Każdorazowo użyj gumowych rękawiczek.
  • Nakładanie kleju na płasko (bez grzebienia) nie jest wskazane !
 • Cięcie: Do cięcia fornirów kamiennych użyj szlifierki z ostrzem do kamienia. Do wykonania otworów użyj wiertarki lub otwornicy. Cięte krawędzie wyszlifuj delikatnie papierem ściernym drobnoziarnistym. Cięcia wykonuj na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniu z dopływem świeżego powietrza albo przy użyciu odkurzacza z wyciągiem pyłów.
 • Impregnacja kamieniaWybierz odpowiedni impregnat, w zależności od miejsca klejenia. Rodzaje impregnatów:
  – Impregnat bez zmiany koloru do wewnątrz i na zewnątrz;
  – Impregnat efekt mokrego kamienia do wewnątrz i na zewnątrz
  – Impregnat strefy mokre (np. łazienka)
  – Lakier bezbarwny, bez zmiany koloru do miejsc narażonych na wodę i tłuszcz ( np. kuchnia)
  Impregnat nakładaj wałkiem gąbkowym, pędzlem lub szmatką niezostawiającą włókien.
  Impregnatu należy użyć na całą powierzchnię forniru. Nie nakładaj dużej ilości.
  Po 30 min zetrzyj szmatką nadmiar impregnatu.

Pozostaw fornir do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny
Impregnację można wykonać zarówno przed jak i po montażu. 

 • Fugowanie: Większość realizacji jest bezfugowa- na tak zwany “styk”. Fornir kamienny można również łączyć cienką fugą pod kolor wybranego kamienia. Aby uniknąć zabrudzeń kamienia przy fugowaniu można brzegi arkuszy okleić taśmą malarską. Nadmiar fugi usuwamy gąbką.
 • Dodatkowe wskazówki: 

1. Arkusze forniru można zaimpregnować przed montażem, aby z łatwością można było usunąć ewentualne plamy z kleju czy fugi.
2. Krawędzie arkuszy można zabezpieczyć taśmą malarską- należy pamiętać aby po przyklejeniu forniru taśma została oderwana
3. Jeżeli arkusze łączone są na rogach użyj taśmy malarskiej aby krawędzie dobrze przylegały.
4. Do usunięcia tłustych plam i zabrudzeń  zalecamy użycie acetonu technicznego.
5. Delikatne zarysowania bez problemu wytrzyj szmatką, głębsze watą stalową.

Opinie

Brak opinii użytkowników.

Napisz opinię

Black Line fornir kamienny samoprzylepny 122x61 cm

Black Line fornir kamienny samoprzylepny 122x61 cm

cena za 1 szt.

wymiar płytki: 122x61 cm, grubość 2-3 mm