donica betonowa

Betonowe donice jako efektowny oraz wyjątkowo praktyczny wyrób ogrodowy trafiają w gusta licznych nabywców i cieszą się ogromną popularnością wśród kupujących. Sprowadzanie przez sklepy ogrodnicze coraz ciekawszych, fascynujących gatunków roślin sprawia, że wiele osób pragnie je posiadać tuż za swoimi oknami. Również mieszkańcy miast niedysponujący własnym ogrodem odczuwają potrzebę życia bliżej natury. Nowoczesne rozwiązania deweloperskie ułatwiają zakładanie mini ogrodów na tarasach, balkonach, a nawet dachach budynków mieszkalnych, betonowe donice zaś stanowią wręcz idealny produkt, rewelacyjnie dostosowujący się do aranżacji tego rodzaju przestrzeni.

Do jakich roślin nadają się donice betonowe?

Betonowe donice sprawiają, że roślinami ogrodowymi możemy się cieszyć przez cały rok. Ponadto wyroby z betonu produkowane w większych wymiarach umożliwiają komponowanie wyjątkowo atrakcyjnych pod względem wizualnym kompozycji roślinnych. Produkty te świetnie nadają się do uprawiania w nich roślin zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich. Wśród zjawiskowych gatunków, polecanych do donic betonowych wymieniane są często słynące z czerwonych listków berberysy, wiecznie zielony bukszpan, romantyczne niezapominajki i lobelie albo cieszące bogactwem kolorów bratki i surfinie.

Szczególnie wskazane do sadzenia w donicach betonowych są gatunki mniej wymagające. Znakomicie więc poradzą w nich sobie różnego rodzaju iglaki, czyli tak lubiane tuje, jałowce i kosodrzewina. Część z tych roślin wyróżnia nie tylko szczególna wytrzymałość na typowe dla naszego kraju zmienne warunki atmosferyczne - dodatkową zaletą jest możliwość nadawania im geometrycznych czy fantazyjnych kształtów.

Do najmodniejszych trendów zalicza się także tworzenie w betonowych donicach konfiguracji z traw. Miskant chiński o liściach w specyficzne, poprzeczne paski osiąga nawet 1,5 m wysokości. Olśniewająco prezentuje się posadzony na przemian z niską kostrzewą siną, łatwo rozpoznawalną po źdźbłach w odcieniu wpadającym w szaro-niebieski. Swoją subtelną urodą zachwycają w donicach betonowych również byliny, dostępne w sklepach w niezliczonych, ozdobnych odmianach.

Jak rośliny w donicach betonowych przygotować na zimę?

Donice betonowe są produktem mrozoodpornym, są zatem przewidziane do użytku przez cały rok. Nie wymagają specjalnych zabiegów na jesień, takich jak impregnacja, cechuje je także duża odporność na uszkodzenia. Ponieważ towary różnią się jednak grubością ścianek, warto zabezpieczyć sadzonki poprzez zastosowanie izolacji np. styropianem. Każdorazowo wskazany jest również drenaż, który wykonuje się z użyciem żwiru, potłuczonej ceramiki lub keramzytu. Delikatniejsze rośliny przed nadejściem mrozów otulamy dodatkowo odpowiednią do tych celów agrowłókniną. Przygotowane w ten sposób rośliny wieloletnie powinny dobrze poradzić sobie w wymagających, zimowych warunkach.